E-Ticarette Fiyatlandırma Türleri

'Antalya Ticaret' forumunda antalyakobi tarafından 5 Aralık 2015 tarihinde açılan konu

 1. antalyakobi

  antalyakobi Kobi İş Danışmanlığı Site Yetkilisi

  E-Ticarette Fiyatlandırma Türleri Nelerdir?
  1) Dinamik fiyatlandırma

  İş dünyasında, satışları arttırmak amacıyla daha önce de kullanılan dinamik fiyatlandırma, aynı ürünün, farklı promosyon seçenekleri doğrultusunda, farklı kişilere değişik fiyatlardan satılması mantığına dayanır.

  Dinamik Fiyatlandırmanın Avantajları
  Belirli dönemlerde fiyat değişikliği yaparak rekabet avantajı yaratmaya olanak tanır.
  Avantajlardan yararlanmak isteyen tüketicilerin siteyi ziyaret oranını artırır.
  Özellikle fiyat dalgalanmaları söz konusu olduğunda, dinamik fiyatlandırmanın etkili bir şekilde uygulanabilmesi önemli kazançlar sağlayabilir.

  tablet_shipments.jpg

  Dinamik Fiyatlandırmanın Dezavantajları
  Dinamik fiyatlandırma adına çok sık ve gereksiz fiyat değişikliğine gitmek ürün kalitesiyle ilgili tüketici algısını olumsuz etkileyebilir.
  Bu tür fiyatlandırma stratejilerinin süreklilik kazanması ise şirkete duyulan güveni zedeleyebilir ya da tüketicilerin satın alma kararlarını geciktirmelerine neden olabilir.

  2) Bireyselleştirilmiş fiyatlandırma
  Alıcılara ait verilerin bilgi sistemine rahatlıkla aktarılmasını sağlayan Internet ortamında pazarlama faaliyetlerinin bireye özgü olarak kişiselleştirilmesiyle yürütülen veri tabanlı pazarlama yöntemidir.

  Bireyselleştirilmiş Fiyatlandırma Stratejilerini Uygularken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
  Bireyselleştirilmiş fiyatlandırma stratejisi uygulanırken; alıcının ürüne verdiği değere, kabul edebileceği fiyat aralığına, ürüne olan ihtiyacının derecesine mutlaka bakılmalıdır.
  Alıcının benzer ürünlerle ilgili eğilimleri ve ürünler hakkındaki bilgi düzeyi ile Interneti kullanma becerileri de bu stratejinin uygulamasında dikkate alınmalıdır.
  Bireyselleştirilmiş fiyatlandırma stratejilerinin getirebileceği risklerin farkında olmak çok önemlidir. Tüketicilerin farklı platformlarda birbirleriyle iletişime geçerek fiyat karşılaştırması yapma ve aynı ürün/hizmete farklı fiyatlarla sahip olduklarını fark etme olasılıkları göz önünde bulundurulmalıdır.

  Bireyselleştirilmiş Fiyatlandırma Stratejileri
  Çok değişkenli fiyatlandırma
  Satın alınan miktar, teslim süresi, ürün kalitesi gibi birden fazla değişken dikkate alınarak alıcıya göre düzenlenen fiyatlandırmadır.
  Grup fiyatlandırma
  Birden fazla kişiye toplamda daha fazla indirimde bulunarak grupları özendirmeyi hedef alır.
  Paket fiyatlandırma
  Alıcının tercih ettiği ürünle birlikte satın alma olasılığı fazla olan ürünlerde paket fiyatlaması yoluyla toplamda daha fazla indirim sağlamayı ve satışı artırmayı hedefler.
  Çoklu ürün fiyatlandırması
  Düşük kalite ve fiyatlı ürünler yanında farklı hedef pazarlara hitap edebilecek çeşitte yüksek kalite ve fiyatta ürünlerle fiyat farklılaştırması uygulamasıdır.
  Müzayede ve aşırı fiyat indirimleri
  Müzayede, seri sonu, serisi bozulmuşları ve stokları bitirmek gibi amaçlarla aşırı fiyat indirimleri uygulayarak tüketiciyi yakalamayı amaçlar.
  3) Uyarlama fiyatlandırması
  Uyarlama fiyatlandırmasının hedefi, farklı pazarlarda yer alan tüketiciler için ürünün farklı fiyatlarda farklı versiyonlarını oluşturarak pazar payını genişletmektir.

  Uyarlama fiyatlandırması hem geleneksel pazarlama hem de Internet üzerinden gerçekleştirilen pazarlama faaliyetlerinde rahatlıkla uygulanabilir.

  Uyarlama Fiyatlandırması Stratejisi Uygularken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
  Uyarlama fiyatlandırması sürekli değişen ihtiyaç ve beklentilere cevap vermek için sık değişimi olan veya hızla yenilenen bilgisayar yazılımları, iletişim hizmetleri gibi ürünler için daha uygundur.
  Bu tür stratejinin uygulanmasında hedef kitleler arasındaki ayrımı iyi yapmak çok önemlidir.
  Tüketiciler uyarlamalar arasında anlamlı bir farklılık göremedikleri ya da beklentilerine uygun bir uyarlama bulamadıkları takdirde fiyat farklılıklarına tepki gösterebilirler.

  4) Paket fiyatlandırma
  Paket fiyatlandırma alıcının birlikte almayı tercih edebileceği düşünülen ürünlerle oluşturulan alternatif ürün paketleri ile toplam satış hacmini artırmayı hedefler.

  Paket Fiyatlandırma Stratejisi Uygularken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
  Paket fiyatlandırma stratejisinin başarıyla uygulanabilmesi için, veri bankasındaki bilgilerden hareketle, tüketicilerin tercih ve beklentilerine uygun cazip ürün paketlerinin oluşturulması gerekir.
  Pazarın bölümlere ayrılabilme özelliği arttıkça çok sayıda paket oluşturulabilir ve farklı tüketici gruplarına veya tek tek tüketicilere sunulabilir.

  5) Markaya dayalı fiyat farklılaştırma
  Marka imajı güçlü olan şirketlerin marka bağlılığı olan ve prestije önem veren alıcılara yönelik olarak uyguladıkları fiyatlandırma stratejisidir.

  Bu tür stratejilerin uygulanmasında yalnızca ürün markası değil, şirketin markasına kazandırmış olduğu değer de kullanılabilir.

  6) Opsiyonlu fiyatlandırma
  Opsiyonlu fiyatlandırma rekabete dayalı bir fiyatlandırma stratejisidir.

  Tıpkı geleneksel pazarlamada olduğu gibi, miktar, teslim zamanı ve hızı, ödeme koşulları gibi değişkenlere bağlı olarak fiyatları opsiyonlu tutmak ve rakiplere oranla avantaj yakalamak amacıyla uygulanır.

  7) Yaşam boyu değeri fiyatlaması
  İlişki pazarlaması doğrultusunda, sürekli bir müşterinin ortalama ömrü boyunca şirkete kattığı değerin hesaplanmasına dayalı bu stratejiye göre, müşteriyle uzun dönemli ilişki asıldır.

  Bu ilişkiyi zedelemeyecek bir fiyatın belirlenmesi ve bu fiyatın birlikte kabullenilmesi, karşılıklı kazanç için önemlidir.

  Kuvvetli müşteri sadakati daha yüksek fiyatların ya da fiyat artışlarının kolaylıkla kabulünü sağlayabilir.

  Internet üzerinden yapılan pazarlamada sürekli müşteriler için yaşam boyu değer daha kolay hesaplanabilir.
  Yüz yüze ilişkinin olmaması, tepkiler ve geri bildirimlerle ilgili anlaşmazlıkların ortaya çıkmasına ve uzun süreli ilişkinin zedelenmesine yol açabilir.

  8) Alternatif kanal fiyatlandırması
  İlişki pazarlamasına dayalı alternatif kanallar aracılığıyla, müşterinin farklı alternatifleri kullanabilmesine fırsat veren bir fiyatlandırma stratejisidir.

  Alternatif Kanal Fiyatlandırması Stratejisi Uygularken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
  Internet ortamında müşteri en yüksek değeri yakalayabileceği alternatif kanallara yönlendirilir. Yönlendirmeler büyük ölçüde internet siteleri olabileceği gibi, geleneksel pazarlama araçları da olabilir.
  Alternatif kanallara yönlendirmenin önemi, müşterinin güvenini kazanmak ve onun sorununun çözümü noktasında açıklık ilkesine özen göstermektir.
  Yönlendirme yapılırken müşterinin güveninin zedelenmemesi, kolaylık gibi kriterlere dikkat edilmesi gerekir.
  Müşteri farklı kanallara yönlendirilirken işletmenin muhatap pozisyonunun kaybetmemesine de özen gösterilmelidir. Böylece, uzun süreli sürmesi istenen ilişkiler sağlıklı bir şekilde devam ettirilebilir.
   
  Son düzenleme: 22 Nisan 2017

Bu Sayfayı Paylaş