Endüstri 4.0 Türkiye Forumu 12 Mayıs'ta düzenlenecek

'Ticari Forum' forumunda antalyakobi tarafından 4 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. antalyakobi

  antalyakobi Kobi İş Danışmanlığı Site Yetkilisi

  Ekonomi bilgi ve iletişim teknolojileriyle boyut atlıyor. Yarının fabrikalarında insan gücünün yanı sıra akıllı robotlar çalışacak ve makinalar birbirleriyle iletişime geçecek. Endüstri 4.0 olarak tanımlanan 4. Sanayi Devrimi, küresel ekonomide dengeleri değiştirecek.

  Dijital Dönüşüm Derneği de, üretim anlayışını kökten değiştirecek yeniliklere Türkiye’nin nasıl hızla adapte olabileceğini ve bu durumu rekabette avantaja dönüştürebilmenin yollarını tartışmak için “Endüstri 4.0 Türkiye Forumu”nu düzenliyor.

  Kadir Has Üniversitesinde 12 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenecek “Endüstri 4.0 Türkiye Forumu”nda; postmodern sanayi devriminden işletmelerin nasıl etkileneceği, akıllı üretimde ve yönetim süreçlerinde ön planda olacak yapay zeka sistemlerinin gelişimi gibi konular deneyimli yöneticilerin bakış açısıyla işlenecek.

  endustri-4.jpg

  Tuncer: “Endüstri 4.0 ile istihdam artacak”

  Endüstri 4.0 devrimi ile istihdamın artacağını ve işletmelerin daha yetkin bir iş gücüne ihtiyaç duyacağını belirten Dijital Dönüşüm Derneği Genel Sekreteri Koray Tuncer, robotlar kadar bilgi-iletişim teknolojiler konusunda donanımlı çalışanlara olan talebin şimdikinden daha fazla olacağını ifade etti. Belli alanlarda gelişmiş akıllı robotların birbiriyle koordinasyon içinde çalışacağını dile getiren Tuncer, sözlerine şöyle devam etti: “Endüstri 4.0, fabrikadan üretime hatta organizasyon içinde yer alan birçok aracı dâhi akıllandıran bir sistem bütünlüğü sunuyor. Uzun yıllardır kullanılan robot teknolojisinin de, bu sistem içinde öğrenme kabiliyeti gelişebilen, insanların birlikte güvenle çalışabileceği akıllı robotlar olarak daha çok nakil, sevkiyat ve diğer lojistik alanlarında görev alacağı öngörülüyor.”

  “Türkiye için önemli bir fırsat”

  Endüstri 4.0 Türkiye Forumunda gelişmekte olan ülkelerin hangi yol haritaları izleyebileceği ve küresel ekonomideki rollerinin masaya yatırılacağını aktaran Tuncer, sanayileşme sürecine geç başlayan Türkiye için Endüstri 4.0 ile bir fırsat sağlanabileceğini vurguladı. Koray Tuncer, “Yaşanacak devrim küresel rekabetin gücünü belirleyeceğini ve bu devrim ile Türkiye, sahip olduğu potansiyel avantajını kullanarak kaybettiklerini geri kazanabilecek. En büyük 10 ekonomi arasına girmeyi hedefleyen ülkemiz için Endüstri 4.0, önemli bir strateji olabilir” diyerek sözlerini noktaladı.
   

Bu Sayfayı Paylaş