Limited Şirketi Nasıl Kurulur?

'Bilgi Paneli' forumunda antalyakobi tarafından 2 Mart 2016 tarihinde açılan konu

 1. antalyakobi

  antalyakobi Kobi İş Danışmanlığı Site Yetkilisi

  Limited şirketler asgari 10.000.-TL. sermaye ve asgari 1 ortakla kurulmalıdır. Türkçe olarak tespit edilmesi gereken unvanlarında Limited Şirket ibaresinin bulunması ve faaliyet konusunun gösterilmesi zorunludur. Ortakların koyacakları sermayenin en az 25.-TL. veya bunun katları olması lazımdır.

  Limited şirketi,belli bir gerçek yahut tüzel kişi tarafından ekonomik faaliyetler gerçekleştirmek amacı ile kurulan şirket türüdür.

  En fazla 50 kişiye kadar ortaklı şekilde hayatını sürdürebilir.Yasaların belirlediği çerçevede her türlü ekonomik faaliyette bulunabilir ancak bankacılık ve sigortacılık yapmalarına izin verilmez. Her bir ortak esas sözleşmede belirlenen hükümlerde yetki ve pay sahibidir.

  Limited Şirketi Zorunlu Organları: Limited şirketlerinde şahıs şirketlerinden farklı olarak olması zorunlu olan belli organlar vardır bunların en başında genel kurul gelir.

  limited-sirketi1.jpg

  Genel Kurul (General Assembly)

  Genel kurul,hak sahibi olan hissedarların genel haklarını, şirketin mali ve idari durumunu görüştükleri yaklaşık 3 ayda bir gerçekleştirilen toplantıdır. Bu toplantılarda ortaklar fikrini beyan edebilir ve şirketin içinde bulunduğu durum yahut gelecek planlamalarını yapabilirler..Yöneticiler tarafından tertip edilen toplantılar gerek görülmesi durumunda olağanüstü şekilde yapılarak belli bir zaman aralığına bağlı kalmadan da yapılabilir.

  Yöneticiler

  Şirketin temsil ve idare yetkisi genel kurul tarafından göreve getirilen müdüre aittir. Müdür şirketi içeride ve dışarda sözleşmede sınırları çizildiği ölçüde görevini yerine getirebilir.Atama yönetim kurulundan olduğu gibi ihraç da yönetim kurulu kararı ile gerçekleştirilir..  Limited Şirketi Kurmanın Avantajları

  Limited şirketi kurmanın belli bariz bir kaç avantajı vardır. Bunlar aşağıda belirtildiği gibidir.

  Ortak sayısı

  Limited şirketlerini şahıs şirketlerinden ayıran en büyük özelliklerden birisi çoklu ortak yapısına uygun olmasıdır. Bu sayede şirketinize ortaklar alabilir yahut şirketin bir kısmını başka bir şahıs yada şirkete pazarlayabilirsiniz.

  Prestij
  Limited şirketleri,şahıs şirketlerine göre kurumsal arenada,banka yahut sigorta gibi kuruluşlarda daha avantajlıdır.Bu avantajı bireysel şirketlerde yakalamanız zordur..

  Vergi
  Limited şirketleri sabit vergi avantajından faydalanabilir.

  Limited Şirketi Kurmanın Dezavantajları

  Kapatma Zorluğu
  Limited şirketleri şahıs şirketleri gibi kapanması kısa sürmez.Devlet ve yetkili merciler tarafından birçok inceleme ve işleme tabii tutulduktan sonra herhangi bir borç yahut kanuna aykırı faaliyetiniz olmadı ise,şirketiniz tasviye sürecine girer..(Bu konuda daha detaylı bilgi almak için lütfen aşağıdaki görsele tıklayınız)

  Defter Tutma Ücreti
  Şahıs şirketlerinde defter tutma ücreti 90-100 TL gibi bir rakamken hacim büyüdüğü için defter tutma ücretleri de aynı ölçüde büyüyecektir. Kimi zaman 600 TL civarı olan bu ücret şirketinizin büyüklüğüne göre 1.800 civarına çıkabilir..

  Limited Şirketi Kurma Süreci

  Başlarken

  Esas sözleşme hazırlanması

  Şirketin ticari unvanı tespit edilir.
  Ortakların isimleri yine bu sözleşme içinde adresleriyle birlikte yazılır
  Şirketin yönetim kadrosu esas sözleşme içinde belirtilmelidir ki,yukarı da belirttiğimiz temsil ve idare hakkını saklı tutacak kişi ortaya çıkacaktır.
  Şirketin genel merkezi ve kira kontratı gibi detaylar eklenecektir.
  Ortaklık yapısı ve hisse yapısı bu sözleşmece belirtilen şekilde olacaktır.
  Asgari sermaye tutarı da sözleşmenin içinde yer alacaktır.

  Kuruluş

  Noter İşleri

  Noterlik tarafından yapılacak olan işlemlerde ortakların nüfus kağıdı ile birlikte orada olmaları gerekir,ancak belli bir meşgale dolayısıyla orada olamayan pay sahiplerini vekalet belgesi ile birlikte bir vekil temsil edebilir. Bu aşamada noter sizden 8 nüsha şeklinde esas sözleşme isteyecek 7 parçasını kendilerine alıp bir parçanızı kendinize almanızı söyleyecek.Bu esnada eğer mümkünse esas sözleşme harcını da yatırmanız sizin için faydalı olacaktır. Bu konuda daha sonra aksaklıklar çıkabilmektedir.

  Sicil İşlemleri

  Yukarıda anlattığımız adımları tamamlayarak sona bir adım daha yaklaştınız.Bundan sonra gerçekleştireceğiniz işlemlerde tüm buraya kadar gelen süreçte elde ettiğiniz evrakları bir dosya haline getirerek yanınızdan ayırmayınız

  Bu aşamadan sonra bir kuruluş dilekçesi yazmanı gerekiyor. Bu dilekçeyi vererek TTO’na şirket kurmak istediğinizi ve bir tüzel kişilik sahibi olmak istediğinizi beyan ediyorsunuz ve bu beyan ile beraber bir takım bilgi ve belgeler sizden isteniyor. Bu belgeler aşağıdaki gibidir.

  Noter tarafından tescillenmiş 3 adet esas sözleşme
  Taahutname
  İmza sirküleri
  Ortakların Kimlik Fotokopileri
  İkametler
  Kapaklı Dosya
  Vergi Dairesi

  Tüm bu eksikleri tamamladıktan sonra artık vergi dairesinde yapmamız gereken şeyler ortaya çıkıyor. Kısaca bunlara değinmek gerekirse,

  Başlangıç formu
  Kira kontratı
  Noter tarafından tescilli esas sözleşme
  İmza sirküleri
  Ticaret ve Sanayi Odaları İşlemleri

  Başvuru formu
  Ticari Sicil Gazetesi Örneği
  Noter onaylı esas sözleşme
  Yöneticilerin imza sirküleri
  İkametgahlar
  Nüfus cüzdanı fotokopisi
  Belediye’de Gerekli Olacak Evraklar

  Ruhsat çıkarmak ve iş yeri açmak için müracaat ediniz.
  Gerekli vergileri belediyeye yatırınız
  Kira sözleşmesi yahut tapu
  Vergi Belgesi
  Ticaret yada sanayi odası kayıt belgesinin bir kopyasını götürün
  Sicil gazetesi


  Limited Şirketi Kurma Maliyeti (2015 güncel)

  Genel Sermaye : En az 10.000 TL
  Noter Masrafları: 1.000-1.500 TL
  Vergi Dairesi Masrafları : 0-100 TL
  Ticari Sicil İşlemleri: 1.200 TL - 2.500 TL
  Belediye (Ruhsat): Yaptığınız iş,dükkan mt2 ve bulunduğunuz şehire göre değişiklik gösterir.


   
  Son düzenleme: 2 Mart 2016
Etiketler:

Bu Sayfayı Paylaş