Temizlik Teknolojiyle Evrildi!

'Haberler' forumunda antalyakobi tarafından 20 Şubat 2017 tarihinde açılan konu

 1. antalyakobi

  antalyakobi Kobi İş Danışmanlığı Site Yetkilisi

  Temizlik teknolojiyle evrildi!
  Teknoloji sokaklarımızı temizleyen makineleri bile zeki müfettişlere çeviriyor. Alman temizlik teknolojileri devi Kärcher'in Yönetim Kurulu Üyesi Christian May teknolojinin temizlik kültürümüzü ve alışkanlıklarımızı nasıl değiştirdiğini anlattı.

  Kärcher birçok Alman firması gibi hayli köklü bir aile şirketi ve 1935 yılında kurulmuş. 190’ı aşkın ülkede hem profesyonel kullanıcılara hem de ev kullanıcılarına yenilikçi temizlik çözümleri sunan Alman temizlik devi Karcher, yüksek basınçlı yıkama makinelerine ise 1950'li yıllarda başlamış. 1935 yılında Almanya’da kurulan şirket temizlik teknolojileri alanında gerçekleştirdiği yenilikler ve sahibi olduğu patentlerle bugün doğal kaynakları koruyan ve enerji tasarrufu sağlayan çevre dostu temizlik teknolojileriyle dünyanın önde gelen temizlik ekipmanları üreticilerinden biri haline gelmiş.

  Şirket geçtiğimiz haftalarda alt katında envai çeşit son teknoloji temizlik makinelerini inceleyebileceğiniz Kärcher Center'ın açılışını gerçekleştirdi ve Türkiye'deki mağaza sayısını artırmaya devam ediyor. İstanbul Halkalı’daki Ayaz Plaza’da düzenlenen açılış töreni; Karcher Perakende Kanallar Başkanı Yönetim Kurulu Üyesi Christian May, Güney Avrupa Bölge Direktörü Ricardo Eimil ve Karcher Türkiye Genel Müdürü Gökhan Hasan Gökmen’in katılımıyla gerçekleşti.

  331705.jpg

  KİMSE SABAH UYANIP 'YAŞASIN BUGÜN TEMİZLİK YAPACAĞIM ' DEMİYOR

  - Kärcher'i ve teknolojiyle olan bağını biraz anlatır mısınız?

  Yüzyıla yakın bir süredir işimiz temizlik. Önce basınçlı yıkama makineleriyle başladık işe. Daha sonra ürün kapsamımız gittikçe büyümeye, teknoloji dünya genelinde insanların temizlik için kullandığı ürün gamını genişletmeye başladı. Bugün bizim hedefimiz dünyanın herhangi bir yerinde temizliğe dair her türlü soruna bir çözüm sunabilmek. Yani amacımız dünya üzerindeki temizliğe dair tüm sorunları çözmek.

  Bunun için de daima temizlik için yeni teknolojiler icat ediyoruz, misyonlarımızdan biri bu inovasyonun sürekli devam etmesi ve insanların hayatlarında daha fazla önem verdikleri şeylere vakit ayırabilmeleri. Temizlik kimsenin sabah kalkıp 'Yaşasın, bugün temizlik yapacağım!" diyerek planladığı bir iş değil. Bu yüzden teknolojinin de verdiği ivmeyle biz temizliği daha kolay ve eğlenceli hale getirmeye çalışıyoruz. Böylece insanlar hayatlarında daha önemli olan diğer şeylere vakit ayırabilirler. Zamanın çok değerli olduğu çok hızlı bir çağda yaşıyoruz.

  700'DEN FAZLA MÜHENDİS TEMİZLİK İÇİN ÇALIŞIYOR

  - Sokaklarımızı ya da evlerimizi temizleyen aletleri nasıl geliştiriyorsunuz?

  En büyük Ar-Ge merkezimiz Almanya'da. Fakat her kıtada birer ürün geliştirme merkezimiz var çünkü bazen de inovasyon bölgelerden geliyor. Ar-Ge merkezlerimizde her gün yeni çözümler ve yeni fikirler üzerinde çalışan 700'den fazla mühendisimiz var. Bence Kärcher'i bulunduğu alanda farklılaştıran unsurlardan biri de müşterilerin her türlü 'temizlik' sorunu için eşsiz ve bireyselleştirilmiş çözümler sunabiliyor olmamız. Bu sayede birçok icadımız oldu. Taşınabilir yüksek basınçlı temizleyici Kärcher'in icadı örneğin. Vakumlu cam temizleme makinesi da yine bizim icadımız. Kärcher olarak pazara devamlı yeni ürünler sunuyoruz.

  MANUEL HER İŞİ, MAKİNELER NASIL YAPAR DİYE DÜŞÜNDÜK

  - Sizce teknoloji temizliğe olan bakış açımızı nasıl değiştirdi?

  Kärcher'in ürünlerinin yarısı perakende - yani evinizi bahçenizi temizlediğiniz ürünler - yarısı ise endüstriyel. Bunların arasında belediyelerin sokakları temizlediği araçlar da var, parklardan yaprakları toplayan taşınabilir araçlar da. Geçtiğimiz yıl 2.2 milyar euro ciro elde ettik ve dünya genelinde 11 bin 500 çalışanımız var. Ürün yelpazemiz ise çok geniş. Basınçlı yıkayıcılardan, soğuk basınçlu yıkama makinelerine, vakumlu yıkama makinelerinden araba yıkama makinelerine çok geniş bir skalada ürün teknolojiyle birlikte evrildi ve ortaya çıktı.

  Kärcher olarak teknoloji sayesinde temizlik aletlerinde geçmişte manuel olan her süreci bir makinenin yapması için uğraştık. Bugün manuel olarak yapılan bir temizlik işini herhangi bir makine yapabilir mi diye düşündük hep. Bu hem hayatımızı kolaylaştırıyor, hem daha elverişli bir temizlik çözümüne dönüşüyor.

  BATARYALAR KÜÇÜLDÜKÇE MAKİNELER HAFİFLİYOR

  Öte yandan teknolojinin kendisi de gelişiyor ve bu gelişim sizin yeni bir ürün yapabilmenizi sağlıyor. Örneğin vakumlu cam temizleyicimizin ilk versiyonu belirli bir süre önce aslında piyasaya çıkmıştı. Fakat o zaman bataryalar hala çok ağırdı ve enerji yoğunluğu çok iyi değildi. Fakat batarya teknolojilerinin gelişmesi ve bataryaların küçülebilmesiyle, birden küçük bir bataryayla çok daha hafif bir makine üretebilmiştik. Son kullanıcı için kullanması çok daha kolay bir ürün haline geldi.

  GÜNEŞ PANELLERİ YENİ BİR İHTİYAÇ DOĞURDU

  Başka bir gelişme de teknolojinin gelişmesi bazı durumlarda temizliği zorlaştıran ve engel oluşturan şey oldu. Nasıl mı? Yeni teknolojiler yeni ihtiyaçlar doğurdu ve bizim yeni teknolojileri temizleyecek çözümler geliştirmemiz gerekti. Örneğin enerjideki teknolojik gelişmeler güneş panellerini soktu hayatımıza. Ama kimse bu panellerin nasıl temizlenmesi gerektiğini bilmiyordu. Biz bu sistemlere de zarar vermeyen özel temizlik makineleri geliştirdik. Dolayısıyla yeni bir teknoloji bize yeni bir çözüm bulmaya zorladı. Yumurta ve tavuk gibi biraz teknoloji ve temizlik aletlerinin hikayesi. Birbirlerini etkiledikleri dönemler oluyor. Dolayısıyla biz temizlik teknolojileri geliştiren bir şirket olarak bazen de gelişen teknolojiye göre yenilik geliştirdik.

  OTO YIKAMA ER YA DA GEÇ TÜRKİYE'DE DE YAYGINLAŞACAK

  - Araçların tamamen makineler tarafından yıkanacağını görecek miyiz yakın gelecekte?

  Otomatik oto yıkamacılar kesinlikle an meselesi. Konu iş gücünün pahalanması aslında. İşgücü pahalandığında oto yıkamalar Türkiye için de daha ilginç hale geliyor olacak. Bu bizim Türkiye'de yakın bir gelecekte olmasını beklediğimiz değişikliklerden biri. Bu dönüşüm gelişmiş ülkelerde zaten gerçekleşti.Er ya da geç bu teknoloji Türkiye'de de yaygınlaşacak.

  - Temizlik önümüzdeki yıllarda nasıl bir değişim geçirecek?

  Uzun vadede temizlik makinelerinin daha verimli, daha küçük, daha ergonomik, ve daha sürdürülebilir olacağını görüyoruz. Bunu sadece oto yıkama olarak düşünmeyin. Geniş ürün gamımızın geneli için her zaman ürünlerin daha fazla enerji verimliliği olmasını hedefliyoruz. Zamanla da sektörün genelinde bu eğilimi göreceğiz. Temizlik teknolojileri daha az malzeme harcayan, daha az enerji tüketen akıllı makinelere dönüşüyor.

  BULUT SAYESİNDE HANGİ SOKAK TEMİZLENMİŞ BELEDİYE BİLİYOR!

  Sokakları temizleyen büyük basınçlı makineler de artık her bir makinenin cloud'a bağlanabilmesi ve iletişim kurabilen aygıtlar hale gelmesiyle belediyeler veya alışveriş merkezi gibi tesisler hangi sokak temizlenmiş hangi sokağa girilmemiş, bunun takibini yapabiliyor. Hatta Kärcher temizlik makinelerinde teknoloji sayesinde şu bile mümkün, tesislere filo halinde verilen endüstriyel ürünlerde müşteriye "şu makineniz bir haftadır kullanılmıyor" uyarısı gönderebiliyoruz. Yani ürün satışıyla hizmet bitmiyor, sonrasında akıllı veriyle temizliği takip edilebilir hale getiriyorsunuz. Bu da hava alanlarında, hastanelerde, alışveriş merkezlerinde tuvalet duvarlarında gördüğünüz devriye imzalarının atıldığı görev takibi kağıtlarını tarihe karıştırıyor.

  ...
   
  Son düzenleme: 30 Nisan 2017

Bu Sayfayı Paylaş